Perioraalne ehk periorifitsiaalne dermatiit

Perioraalset dermatiiti kutsutakse tänapäeval periorifitsiaalseks dermatiidiks, sest see nahahaigus ei esine mitte ainult suu ümbruses (peri – ümbrus; oraalne– suu), vaid armastab ka silmaümbrust.

Klassikaline kliiniline pilt on punetus, väikesed villikesed suu ümbruses, nasolabiaalvoltides ning silma läheduses. Silmapiirkonnas armastab ta eriliselt silma välisnurka.

Kes periorifitsiaalsesse dermatiiti haigestuvad?

See kipub olema heledanahaliste naiste haigus. Keskmine vanus, millal see tekib, on 20.-40. eluaastates. KUID arvestades, et teismelised kasutavad järjest rohkem kosmeetikat ning nahahooldustooteid, mis ei ole neile näidustatud, võib arvata, et hakkame selles vanuses nägema haigestumise tõusu.

Miks periorifitsiaalne dermatiit tekib?

Täpset põhjust ei teata. Arvatakse, et üks põhjusi, miks see tekib naistele, on see, et nad kasutavad võrreldes meestega oluliselt rohkem kosmeetikat ja nahahooldustooteid. Arvatakse, et haigestumise tekkimist soodustab ka nahabarjääri probleem. Selleks on näiteks kuivemapoolne nahk ning lapsepõlves atoopilise dermatiidi põdemine

Periorifitsiaalse dermatiiti riskifaktorid?

Terves infos periorifitsiaalse dermatiidi osas on SEE PEATÜKK KÕIGE OLULISEM. Kui sul on üks kord elus periorifitsiaalne dermatiit diagnoositud, siis see on diagnoos kogu eluks. On patsiente, kellel püsib haigus kontrolli all aasta(kümne)id, kuid on ka kahjuks patsiente, kes pistavad selle diagnoosiga rinda mitu korda aastas. Selleks, et ägenemist ära hoida, on üliolulisel kohal olla väga teadlik haigust ägestavatest faktoritest ning ses osas pead sa ise olema enda raviarst!

Kõige sagedasemad ägestavad faktorid:

  • lokaalsed kortikosteroidid. Selle nahahaiguse puhul on KEELATUD enda näonahale kanda lokaalseid kortikosteroide
  • liigne kosmeetika kasutamine
  • liiga rasvased kreemid (eriti peab vältima parafiini baasil olevaid tooteid)
  • päikesekaitsekreemid
  • atoopiline eelsoodumus
  • ärritajaks võivad olla ka näiteks UV-kiirgus, kuumus, tuul

Kuidas periorifitsiaalset dermatiiti ravida?

Kõige olulisem on KÕIKIDE ägestavate faktorite vältimine (toodud eelpool). Kui haigus hakkab tulema, siis esimeseks raviks on “null-ravi” ehk pead lõpetama kõigi nahale kantavate toodete kasutamise. Kasutama võid jääda vaid seebivaba õrna puhastusvahendit ning kerget kreemi. Kui see aita, siis vajadusel pöördu juba dermatoloogi vastuvõtule, kes kirjutab sulle periorifitsiaalse dermatiidi raviks mõeldud ravimid välja.