Päikeseallergia

Päikeseallergia õige nimetus on polümorfne valguslööve (PMVL). Polü – mitmesugune; morfne – vormid; valguslööve – lööve, mis on tekkinud kokkupuutel päikesega. Allergiana kirjeldame IgE vahendatud protsesse, konkreetne fotodermatoos (päikesest tekkinud nahahaigus) ei ole IgE vahendatud protsess.

Kellel lööve tekib?

Üldiselt tekib lööve nahale kevadel või varasuvel, suve jooksul tekib nahale tolerantsus ning UV-kiirgus löövet enam ei tekita. Kõige sagedasem on see 20.-40. eluaastates inimestel, see on oluliselt sagedasem naistel kui meestel. Erinevad uuringud on näidanud, et naistel esineb lööve isegi 4 x sagedamini kui meestel. Sagedasem on PMVL piirkondades, kus päikesega kokkupuude on pigem harv nähtus nagu Skandinaavia riigid, Põhja-Euroopa. Sagedasem on see heleda nahatüübiga patsientidel (Fitzpatrick I)

Missugune lööve välja näeb? Nagu nimigi ütleb, võib lööbe väljanägemine erineda patsienditi seinast seina. Patsiendid võivad eelkõige dekolteel, kätel täheldada paapuleid (“punne”), villikesi, kuplasid või hoopiski kuivasid sügelevaid laike ja naaste. Enamikul juhtudel tekib lööve mõne tunni kuni 1-2 päeva möödumisel pärast päikesega kokkupuudet. Kestvus on samuti varieeruv, see võib püsida päevi kuni nädalaid. Lööve kaob kiiremini, kui vähendada kokkupuudet päikesega.

Kuidas seda diagnoositakse? Päikeseallergia või polümorfne valguslööve on enamikul juhtudel kliiniline diagnoos, kus piisab vaid põhjalikust anamneesist. Juhul, kui lööve jääb püsima ega taandu, võime vajadusel teiste haiguste välistamiseks võtta sealt biopsia.

Kuidas seda ravida?

Parim ravi on naha kaitsmine päikesevalguse eest riietuse ning päikesekaitsekreemidega. Juhul, kui lööve on tekkinud, on oluline viia edasise UV-kiirguse kokkupuude minimaalseni. Juhul, kui sellest hoolimata lööve ei taandu, peaks pöörduma nahaarsti või perearsti vastuvõtule, kes annab juba edasised soovitused. Paljud patsiendid tunnevad, et ajaga läheb nende polümorfne valguslööve paremaks ning aastate möödudes saavad paljud patsiendid tülikast lööbimisest üldse vabaks.