Melasm
Melasm on krooniline pigmentatsiooni häire, mida näeme sagedamini naistel. Esimesed viited melasmile tekivad 20.-40. eluaastates. Rohkem esineb seda keskmise nahatüübiga patsientidel, Fitzpatrick III ja IV. Väga harva näeme seda pigmenditüüpidel Fitzpatrick I ja II (või Fitzpatrick V, VI).
Mis tekitab melasmi?
Põhjus on multifaktoriaalne ehk siis põhjusi selle pigmendi tekkeks on mitmeid ning ühte kindlat süüdlast välja tuua on keeruline. Arvatakse, et teatud geneetilise eelsoodumusega inimestel võib melasmide teke viidata naha vananemisele. Oluliseks on kindlasti ka päikesekoormus, liigne päikese nautlemine ning osadel juhtudel võib olla tekitajaks fototoksiline reaktsioon pärast päikesega kokkupuudet (nahale kantakse mõni näohooldustoode, mis kokkupuutel päikesega põhjustab pigmendi teket).
Veerand patsientidest kirjeldavad melasmi teket pärast hormonaalsete kontratseptiivide kasutuselevõttu või tekib melasm raseduse ajal. Ehk siis üheks melasmi tekke põhjuseks võivad olla naissuguhormoonid.
Melasmi kliiniline pilt on vaevusi mitte põhjustavad hele-tumepruunid laigud näol. Kõige sagedamini näeme seda kesknäos (nn tsentrofatsiaalne melasm), sarnaluude ja nina piirkonnas (malaarne) või alalõualuu piirkonnas (nn mandibulaarne melasm). Harvadel juhtudel võib melasmi näha ka mujal kui näonahal. Sellistel juhtudel on pigment kõige sagedamini dekolteel, õlavartel ning õlgadel.
Kuidas melasmi ravida?
Meeles peab pidama seda, et melasm on krooniline pigmentatsiooni häire, mida lõplikult välja ravida ei ole võimalik. Teine oluline aspekt melasmide ravis on päikesekaitsekreemid. Just päikesekaitsekreemide igapäevane kasutamine on melasmi ravi nurgakiviks.
Ravi on kompleksne ning meie kliinikus eelneb ravile põhjalik konsultatsioon. Käime läbi kasutatavad nahahooldustooted, alustame melasmi lokaalse raviga, millele vajadusel lisame valgus- ja laserravi. Melasmi puhul peab valgus- ja laserraviga alustamine olema väga ettevaatlik, sest valesti valitud energiate puhul saadakse küll esimeseks 2-3 kuuks melasmi pigmendi paranemine, kuid siis tuleb ta nn bumerangina tumedamana tagasi.