Konnasilmad ehk nahamõhnad
Konnasilmad ehk nahamõhnad on liigsest ja valest koormusest tekkinud nahamuutused. Tüüpiliselt läheb nahk selles piirkonnas paksuks ja tugevaks. Konnasimade puhul üritab nahk ennast liigse koormuse eest kaitsta, tekitades traumeeritud kohale “padjakese“.
Kõige tüüpilisemteks piirkondadeks on jalatallad, eriti väikese varba väliskülg, ning päkapiirkonna keskosa, kus koormus kipub olema kõige suurem. Kallused võivad tekkida ka peopesadesse näiteks haamri või reketi hoidmisest.
Missugused konnasilmad välja näevad?
Tüüpiliselt on konnasilmade piirkonnas nahk paksenenud, kollakas. Nahamuutuse keskosas on näha “tuuma”.
Kellel konnasilmad tekivad?
Konnasilmad võivad tekkida kõigil inimestel. Kõige sagedamini on põhjuseks ebamugavad või liialt tihedad jalanõud. Samuti kipuvad nad sagenema vanusega, kui tallavõlv hakkab lamenema ja seetõttu hakkab koormus ebaühtlaselt jaotuma.
Miks konnasilmad põhjustavad valu?
Konnasilmade puhul läheb naha kõige pindmine kiht oluliselt paksemaks. Paksenenud nahk võib hakata avaldama survet närvilõpmetele, raskematel juhtudel isegi luule (periostile), mistõttu tekib valuaisting.
Kuidas konnasilmasid ravida?
– Kõige olulisemaks on liigse koormuse vähendamine konnasilma piirkonnas. Selleks peaks valima sobivamad, mugavad jalanõud.
– Kui nahamõhnad kipuvad tekkima labakätele, võib aidata õigete kinnaste kasutamine liigse nahatrauma vältimiseks.
– kasuta kaitsvat kalluse plaastrit või padjakest, vähendamaks nahatraumat
– kalluse tekkimisel varvaste vahele eralda varbad pehme marlitupsuga
– olulise tallavõlvi lamenemise puhul on soovitatav kanda spetsiaalseid tallatugesid
– naha paksuse vähendamine kas pimsskivi, viili või mõne muu ohutu abivahendiga (sellega väheneb surve närvilõpetele ja selle kaudu valuaisting).
– naha paksuse vähendamine salitsüülhapet sisaldavate apteegitoodetega.
– naha paksuse reguleerimiseks ja naha elastsuse parandamiseks on soovitatav jalataldade igapäevane 1-2 korda päevas kreemitamine uureat sisaldavate kreemidega. Uurea protsent võiks alata 20% ja võimalusel seda vaikselt tõsta.
Nipid:
– kui soovid vähendada nahapaksust, siis enne mehhaanilist liigse naha eemaldamist või enne keratolüütiliste preparaatide kasutamist on soovitatav käia vannis/duši all, sest siis on epidermis pehme ja eemaldub lihtsamalt.
– valulike nahalõhede tekkel kanna sinna vaseliini valu vähendamiseks.
NB! Juhul, kui oled diabeetik, pead olema raviga väga ettevaatlik, sest kuivõrd diabeetikutel paranevad haavad aeglaselt, siis liiga agressiivse raviga võid tekitada haavandi, mis paraneb väga aeglaselt!
NB! Konnasilmade ravi ei ole kirurgiline!