Keloidarmid ja hüpertroofilised armid
Keloidarmideks ja hüpertroofilisteks armideks nimetatakse arme, mis on ümbritsevast nahast kõrgemad. Keloidarm on tugev, sileda pinnaga koe vohand, mis on esialgsest traumaatilisest armist või põletikujärgsest armist laiem. Sagedasti tekivad keloidarmid rinnakule, õlgadele, kõrvadele ja kaelale. Keloidarmid võivad põhjustada patsiendile sügelust ning füüsilist ebamugavustunnet.
Erinevalt keloidarmidest on hüpertroofilised armid sama laiusega, mis originaalne naha kahjustus, kuid arm on paksem kui tavaliselt. Hüpertroofilised armid võivad minna ajaga paremaks, keloidarmid üldiselt ei muutu.
Hüpertroofilised armid võivad tekkida kõikide nahatüüpidega ja kõigis vanustes inimestel. Samal ajal keloidarmid on sagedasemad patsientidel, kelle nahatüübid on Fitzpatrick III-VI.
Täpset põhjust, miks hüpertroofilised ja keloidarmid tekivad, ei teata, kuid need on sagedasemad juhtudel, kui haavad on lastud paraneda sekundaarselt (sekundaarne paranemine tähedab seda, et suurema trauma puhul ei ole pandud haavale õmblusi). Keloid võib tekkida piirkonnale kuid (isegi aastaid) pärast vigastust. Hüpertroofilised armid tekivad tavaliselt mõned nädalad pärast vigastuse teket.
Kuidas tunda ära hüpertroofilist ja keloidarmi?
Kogenud dermatoloogil piisab diagnoosi panemisel vaid armi vaatamisest ning patsiendiga kõnelemisest. Väga väga harvadel juhtudel (eriti kui patsient ei mäleta traumat) on vajalik võtta koldest biopsia diagnoosi täpsustamiseks.
Kuidas hüpertroofilisi ja keloidarme ravida?
Hüpertroofilised armid võivad kaduda spontaanselt ja üldiselt alluvad ravile paremini kui keloidarmid. Keloidarmid seevastu on püsivad, spontaanselt ei taandu ning on suhteliselt raviresistentsed.
1) Niisutavate kreemide kasutamine armi piirkonnas
2) Silikoonplaastrid
3) Silikoongeelid
4) Rõhuriided
5) Kirurgiline armi eemaldamine NB! Keloidarmide puhul võib kirurgiline eemaldamine põhjustada uue ja isegi suurema keloidarmi teket, seega keloidarmide puhul peaks kirurgilist eemaldamist vältima.
6) Armisisesed kortikosteroidi süstid
Armiplaastreid peaks kandma peaaegu 24 tundi ööpäevas, vähemalt 2-3 kuud ning võimalusel isegi kauem.
Kas hüpertroofiliste ja keloidarmide tekke vältimiseks saab midagi teha?
Juhul, kui patsiendil on soodumus hüpertroofiliste ja keloidarmide tekkeks, peaks kirurgilisi vahelesekkumisi viima minimaalseks, vältimaks nahatraumasid. Kindlasti alati peaks kirurgi eelnevalt teavitama keloidarmide ja hüpertroofiliste armide eelsoodumusest.