Inimese papilloomviirus
Inimese papilloomviirusel on väga palju erinevaid alatüüpe. Seda kutsutakse ka HPV-ks (human papilloma virus). Sellele viiruse perekonnale on iseloomulik, et nad nakatavad nahka ja limaskesti. Selles viiruseperekonnas on üle 100 erineva liikme (HPV 1… HPV100+). Kõige rohkem teame seda viirust seetõttu, et ta põhjustab viirustüükaid, genitaalseid tüükaid, aga ka näiteks emakakaelakasvajaid. Oluline on mõista, et HPV-perekonna liikmed, mis põhjustavad tüüpilisi viirustüükaid labakätel ja -taldadel, ei tekita emakakaelakasvajaid.
Viirustüükad ehk Soolatüükad
Ehk viirustüükad. Ekslikult kutsutakse seda mõnikord konnasilmaks. Konnasilmadest saad täpsemalt lugeda SIIT.
Viirustüükad tekivad otsese või kaudse kontakti kaudu. Asjaolu, kas kokkupuute järgselt tekib iseloomulik kliiniline pilt, sõltub oluliselt sellest, kui tugev on organismi immuunsus ning kui suure hulga viirusosakestega kokkupuude toimus. Samuti on oluline see, missugune on kokkupuutepind. Kui nahk on traumeeritud, on tõenäosus nakatumiseks ja viirustüügaste tekkeks oluliselt suurem võrreldes juhtudega, kus nahk on ideaalses korras.
Missugune on kliiniline pilt?
Kõige tüüpilisemaks väljendusviisiks on harilike tüügaste teke. Neid näeme kõige sagedamini teismelistel labakätel ja -jalgadel. Harilikud tüükad on nahast kõrgemad pealt kareda pinnaga nahamuutused, kus sagedasti võib näha musti täppe (veresooned).
Tüükad võivad olla ka lamedad, kus nad nahast veidi kõrgemad, nahavärvi naastud.
Tüükad võivad esineda ka genitaalidel, kus neid nimetatakse ka teravateks kondüloomideks. On leitud, et teravad kondüloomid on põhjustatud eelkõige HPV-6 ja HPV-11 poolt (vaktsiinvälditav haigus)
Kuidas ravida:
Kõige sagedamini kasutame krüoteraapiat (külmaravi), aga ka laserit. Ravi tööpõhimõte seisneb selles, et kahjustatakse viiruse elukohta (epidermist).
Meie kliinikus teostab protseduuri kogenud nahaõde, kes annab ka koduse hoolduse soovitused.