Ämblikneevus

Ämblikneevus on healoomuline laienenud veresoontest koosnev nahaleid. Seda kutsutakse ämblikneevuseks, kuna tüüpiliselt on selle keskosas tumedam punane paapul (ämbliku keha osa), millest hargnevad perifeersele väikesed laienenud veresooned (ämbliku jalad).

Kellele ämblikneevused tekivad?
Kõige sagedamini näeme neid lastel ja noortel täiskasvanutel. See nahamuutus on väga sage, on leitud, et ämblikneevused esinevad isegi kuni 15% elanikkonnast.

Ämblikneevused on omandatud vaskulaarsed malformatsioonid. See tähedab, et need ei ole kaasasündinud, vaid tekivad inimestel, kui lihas, mis peaks hoidma veresoone suurust, ei suuda oma tööd korrektselt teha. Suurenenud läbivool veresoones põhjustab selle nahamuutuse teket.

Kuidas neid diagnoositakse?
Ämblikneevuste diagnoos on kliiniline, selle jaoks ei ole vaja lisauuringuid teha. Kui ämblikneevusele vajutada, siis ta kaob, sest veresoon lükatakse verest tühjaks.

Kuidas neid ravitakse?
Kui need häirivad, siis eemaldame neid veresoontelaseriga. Enamikul juhtudel piisab ühest protseduurist, väga harvadel juhtudel peame andma 1-2 kuu möödumisel lisaimpulsid, et saavutada nahamuutuse täielik kadumine.