Akne armid

Arm on termin, mida kasutatakse nahanähtuse kohta, kus sügavama vigastamise tagajärjel produtseeritakse uut kollageeni. On leitud, et umbes 30% mõõduka kuni raske akne patsientidest kannatab armistumise all. See on eriti sagedane tsüstilise akne, akne conglobata ja acne fulminansi puhul. Harvadel juhtudel võivad akne armid jääda ka infantiilsest aknest.

Akne armide kõige efektiivsem ravi on võimalikult varajane akne ravi. Raske akne on enamikul juhtudel ravitav.

Miks tekivad akne tagajärjel punased ja pruunid laigud? Põletikujärgsed värvimuutused nahal tekivad hiljuti paranenud akne lesioonide tagajärjel. Neid nimetatakse vastavalt värvile põletikujärgne erüteem (inglise kelles postinflammatory erythema PIE) ja põletikujärgne hüperpigmentatsioon (inglise keeles postinflammatory hyperpigmentation PIH). Põletikujärgne hüpopigmentatsioon – tugeva põletiku järgselt on tekkinud nahale valged, ilma pigmendita laigud.

PIE ehk põletikujärgse erüteemi puhul on nahal näha roosad, punased või lillakad laigud. Enamikul juhtudel on need nahaga samal tasapinnal.

PIH ehk põletikujärgne hüperpigemntatsioon – nahal on näha pruunikad laigud. Enamikul juhtudel on neid näha patsientidel, kelle nahk on tumedam ja kes päikese käes päevituvad kergelt (Fitzpatrick 3 ja edasi)

Kõik eelpool nimetatud põletikujärgsed muutused lähevad üldiselt ajas paremaks, kuid nende täieliku kadumiseni võib minna kuid kuni aastaid.

Kuidas põletikujärgseid muutusi ravida?

Juhul, kui tegemist on põletikujärgse hüperpigmentatsiooniga, on üliolulisel kohal naha päikese eest kaitsmine. Võimalusel kanda suvel laia äärega kübarat ning kasutada regulaarselt õlivaba päikesekaitsekreemi. Lisaks sellele kirjutame vajadusel välja patsiendile erinevaid lokaalseid pigmentatsiooni ja jumet ühtlustavaid kreeme.

Põletikujärgse erüteemi puhul on samuti vajalik korralik naha kaitsmine päikese kahjuliku toime eest, raviskeemi kuuluvad alati ka laser ja valgusravi.

Kuidas tõelisi arme ravida?

Kui põletikujärgne erüteem ja hüperpigmentatsioon lähevad ajas paremaks, siis tõelised akne armid ei kao. Need võivad küll aja möödudes ühtlustuda, kuid päris ühtlaseks ei lähe nahk iialgi. Seetõttu on akne armide nurgakiviks alati akne varajane, kiire ja efektiivne ravi. Juhul, kui armid on juba tekkinud, siis vastavalt nende väljanägemisele jaotame akne armid kolmeks (vaata pilti).

1) “Icepick” ehk jääkild-tüüpi armid. Tekivad sagedasti põskede piirkonda ning on justkui teravad sügavad augud

2) Atroofilised armid, mille alla käivad nn “Boxscar” ja “Rolling scar” armid. Sellisel juhul on põletik olnud piisavalt agressiivne ja tekitanud nahas kollageeni kao ning seetõttu on arm ümbritsevast nahast madalam. Rolling scar (rulluvad armid) puhul on tegemist ümbritsevast nahast madalama armiga, mille ääred on sloping.
Boxscar puhul on samuti arm ümbritsevast nahast madalam, kuid ääred on järsud.

3) Hüpertroofilised ja keloidarmid – põletikujärgne paranemine on olnud liialt agressiivne ja nahk ei parane mitte ümbritseva nahaga samal tasapinnal, vaid tõuseb ümbritsevast nahast kõrgemale.

Kuidas akne arme ravida?

1) Kõige oiulisem on aktiivse põletiku ravimine, et ei tekiks uusi armikoldeid.
2) Mehaaniline armkoe eemaldamine või vabastamine.
3) Laseriga armkoe lihvimine.
4) Vajadusel atroofilise armi toestamine altpoolt hüaluroonhappe (filler ehk täitesüstid) preparaadiga.
5) Armkude vähendavad süstid.

Armide ravi on aeganõudev ning vajab kannatust. Sagedasti teostame armiravi kuurina ning lõplikku tulemust saame hinnata mitme kuu (teatud juhtudel isegi mitme aasta) möödumisel.

Kuidas ma tean, missugune armiravi protseduur sobib mulle?

Akne armide laserravile eelneb alati arsti konsultatsioon, kes vaatab, kas patsiendil on aktiivset aknet ning hindab armide tüüpi/sügavust. Vastavalt akne armide tüübile ja sügavusele räägime pikemalt erinevate armitüüpide ravist, nende tulemustest, kõrvaltoimetest ja taastumisest.